Главная » »

22:55
Католицький храм має в цілому той же пристрій, що і православний. Найсуттєвішою відмінністю, що впадає в очі, є відсутність іконостасу. Замість нього існує невисока вівтарна перешкода. У храмі виділяється центральна частина - вівтарна, чи пресвітер - місце, де відбувається богослужіння і де зберігаються Святі Дари - пресуществления в Тіло і Кров Христа хліб і вино. Дізнатися це місце можна по незгасимої лампаді, що горить перед дароохоронницею.

Крім центрального вівтаря, можуть бути бічні приділи на честь святих. У храмі також виділяється спеціальне місце для хору та ризниця (окреме приміщення для служителів храму і зберігання літургійних шат і предметів).

Чоловіки при вході в храм обов'язково повинні знімати головні убори. Для жінок косинки не потрібні. Не існує також особливих норм в одязі або використанні косметики. Поява в храмі в шортах чи надто відкритому одязі не вітається, а в деяких храмах, у тому числі в соборі святого Петра у Ватикані - заборонено.

При вході в храм розташовується посудину з освяченою водою, або кропильниці, в яку занурюють пальці правої руки і потім хрестяться.

Одразу ж при вході в храм відбувається колінопреклоніння (праве коліно) перед дароохоронницею. І згодом, проходячи повз дарохранильниці, здійснюють колінопреклоніння або хоча б схиляють голову. Хрестяться католики у відмінному від православних порядку - спочатку ліве плече, потім праве. Особливих моментів поза літургії, коли потрібно здійснювати хресне знамення, немає.

У храмі стоять ряди молитовних лав, а внизу - низеньких лавок (на них схиляють коліна під час богослужіння). Сповідь у католицькому храмі відбувається у спеціальних сповідальних - невеликих кабінках для священика і сповідається. Якщо в сповідальні-хто розмовляє, не слід перебувати в межах чутності, так само як і наближатися до священика під час його бесіди з кимось - це може бути розмова суто духовний і особистий. Не слід переривати молитву або мовчазне споглядання віруючих, треба почекати, поки вони закінчать.

Власне, цим обмежуються основні правила поведінки в католицькому храмі. Главою католицької церкви є Папа Римський. Звернення до осіб духовного звання:
до Папи Римського - Ваше святість;
до кардинала і архієпископу - Ваше високопреосвященство;
до єпископа - Ваше преосвященство (особисте - владика).

До осіб, які належать до вищої церковної ієрархії, вживається також звернення "монсеньйор", що додається до титулу. До настоятелю храму звертаються "Ваше високопреподобіє". В особистій бесіді до всіх священиків можна звертатися «батько», до монахів - "брат", до черницям - "сестра".

Відрізнити один ранг від іншого у повсякденному житті дуже важко, тому, готуючись до зустрічі зі священиком, треба дізнатися заздалегідь його титул. Однак наявність червоного пояса, піускі (червоною єпископської шапочки або сутани не чорного кольору), як правило, свідчить про належність до вищої ієрархії. Правда, у повсякденному житті священство носить звичайні темні костюми з темними сорочками і білою смужкою під коміром.

У спілкуванні зі священством потрібно розрізняти два рівні - той, коли під час зустрічі священик покликаний здійснювати богослужіння, або таїнство, і звичайну бесіду. На бесіду поширюються правила звичайного етикету.

Католицьке священство дає обітницю безшлюбності, тому цікавитися сімейним життям співрозмовника нетактовно. Ще одна особливість - як правило, священик першим подає руку, у тому числі і жінкам.
Категория: Про ритуальні послуги | Просмотров: 1304 | Добавил: Orest | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: